Późna jesień… dni coraz krótsze, mgła, szaro, buro, “brzydko”. Przyroda przechodzi w stan spoczynku i rozpoczyna zimowy sen. Dorośli narzekają, a dzieci cieszą się z pierwszych płatków śniegu i z tego, że mogą w kaloszach chodzić po kałużach. Rankiem mogą zaobserwować fantastyczny dla nich szron na szybach, który dorosłych zwyczajnie denerwuje. Każda pora roku ma w sobie wyjątkowość i piękno, tylko dorośli często tego nie dostrzegają. Stąd ten wpis i pomysły na zabawy adwentowe, które nie tylko dzieciom, ale i dorosłym uprzyjemnią czas.
Jak co roku, początkiem listopada witryny sklepowe, galerie handlowe i targi różnego rodzaju zaczynają żyć przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia. Witryny są mocno rozświetlone i dzieci wszędzie dokoła widzą “gwiazdy”. Mam wrażenie, że żadnemu innemu świętu nie towarzyszy tak wiele niepokoju i komercji.
Ja osobiście już kilka tygodni wcześniej gromadzę pomysły na zabawy adwentowe, ponieważ chcę, aby moje dzieci przeżyły szczególnie pięknie ten okres, który często jest naznaczony pośpiechem i brakiem czasu. Chcę, aby nasz dom był przystanią, która umożliwi im spokojne przeżywanie Adwentu.
Rzadko jakiś miesiąc lub pora roku oferuje tak wiele możliwości poznania własnych zmysłów i zdania sobie sprawy z ich istnienia. Dlatego chciałabym zaproponować dzieciom interesujące propozycje zabaw, a także towarzyszyć im w tym szczególnie pięknym okresie w roku rozważnie kierując ich zabawami i działaniami.
Głównie z myślą o mojej dwuletniej Zuzi, przygotowałam zabawy adwentowe ćwiczące spostrzegawczość. Będzie to seria zabaw, w których coś się odgaduje, odczuwa, słyszy, bada smak, i sprawia wszystkim radość, a zupełnie ubocznie pobudza wszystkie zmysły.
Bardzo pomocna przy przebiegu następujących zabaw może być kostka do gry z motywami bożonarodzeniowymi. Pomysł kostki zaczerpnęłam z książki “Dni Adwentowe” Ingrid Biermann. Dla chętnych kostka bożonarodzeniowa do pobrania tu. Nie jest to warunek konieczny, bo proponowane zabawy adwentowe można włożyć do paczuszek, czy innej formy kalendarza adwentowego.
Do wykonania kostki potrzebny będzie:
- szablon kostki, który możesz pobrać tu
- nożyczki
- klej
- jeśli nie będziecie wykorzystywać kostki, to bileciki z zadaniami na każdy dzień (do pobrania tutaj)
- karta z instrukcją dla Rodzica
Symbole na kostce
- świeca – symbol zmysłu dotyku
- ciastko – symbol smaku
- dzwonki – symbol słuchu
- choinka – symbol węchu
- prezent – symbol zgadywania
- gwiazda – symbol życzenia
Każdego dnia, dziecko wyrzuca kostką jeden z symboli i wykonuje jedno zadanie z zestawu. Zabawy adwentowe można dowolnie modyfikować uwzględniając potrzeby i umiejętności dzieci biorących w nich udział.
Kiedy dziecko wyrzuci gwiazdę, może zażyczyć sobie powtórzenia którejś z zabaw, w których już brało udział i wyjątkowo polubiło. Jako zabawy przy wyrzuceniu symbolu prezentu, proponuję rymowanki – zagadki, których dzieci mogą również nauczyć się na pamięć i zadać je powracającemu z pracy tacie (ciekawe, czy odgadnie). Będziemy również uczyć się śpiewać i może grać proste kolędy lub pastorałki.
Warto zwrócić uwagę, żeby w zabawach wykorzystywać przedmioty, zapachy, smaki, które dziecko zna – szczególnie w przypadku młodszych dzieci.
Dla nas kostka bożonarodzeniowa będzie tylko jednym z elementów rodzinnego kalendarza adwentowego. W najbliższym tygodniu chciałabym zaplanować również zadania i aktywności dla Hani. Planuję również przygotować dla Niej aktywności z zakresu Katechezy Dobrego Pasterza i bardzo starannie dobrać lektury do naszego codziennego wieczornego czytania.
Uwielbiam Adwent jako czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i mam nadzieję, że i Wam udzieli się trochę mojego zapału i również przygotujecie coś specjalnego dla swoich dzieci.
A jeśli chcesz się dowiedzieć, co przyniesiemy do domu 4 grudnia, jaką bajkę wspólnie obejrzymy, co upieczemy, jakie książki będziemy czytać w tym okresie i jakie ozdoby przygotujemy na choinkę, to zaglądaj do nas regularnie.
Najnowsze komentarze