Aby nie zagubić się w gąszczu poleceń, reklam i internetowych informacji, warto zapoznać się z pedagogiką Montessori u źródła. Dlatego też w pierwszej kolejności zawsze polecam książki samej Marii Montessori. Część z nich, to zapis wykładów Marii dla nauczycieli, a także rodziców. Poniżej znajdziesz listę książek, które przeczytałam i naprawdę polecam, bo znajdziesz w nich wartościowe treści i rzetelne informacje na temat pedagogiki Montessori. Część z nich jest dedykowana nauczycielom i pasjonatom pedagogiki Montessori, a ich lektura dla rodziców nie jest konieczna. Może jednak wnieść do naszego rodzicielstwa kilka ciekawostek, które rozwieją pewne wątpliwości, które zrodziły się w trakcie praktykowania pedagogiki Montessori w domu.
To jedna z tych książek, której lekturę polecam zarówno nauczycielom na kursach Montessori, jak i rodzicom i dziadkom. Co ciekawe, uważam że to książka tak samo wartościowa dla rodziców niemowlaków jak dla rodziców dzieci przedszkolnych i szkolnych.
To książka stosunkowo niedawno wydana, ale bardzo wartościowa. Pokazuje podejście Marii Montessori do roli rodzica w stosunku do dzieci. I choć wielu uważa, że zważywszy na historię syna Marii nie jest ona żadnym autorytetem jako matka, to jednak warto zapoznać się z tą książką.
To zapis wykładów Marii Montessori w Londynie podczas kursu dla nauczycieli. Czytając tę książkę miałam nieodparte wrażenie, że powinna być swoistym kompendium i podręcznikiem obowiązkowym podczas kursów Montessori dla nauczycieli i rodziców dzieci od urodzenia do 3 roku życia. Jeśli Twoje dziecko jest starsze, to nie skreślaj tej książki z listy lektur, bo znajdziesz w niej wskazówki, których nie będzie w innych książkach.
Moja ulubiona – podręcznik dla nauczycieli dzieci przedszkolnych, ale i podstawa podstaw jeśli chodzi o pedagogikę Montessori. Znajdziesz w niej opisaną drogę Marii Montessori w odkrywaniu naturalnych praw dziecka. Ta książka obala wszelkie mity, które regularnie powielane są w internecie na temat pedagogiki Montessori (np ten o tym, że metoda Montessori stworzona została dla dzieci upośledzonych i nie ma przełożenia dla dzieci w tzw. normie rozwojowej, albo ten o metodzie Montessori tylko dla dzieci “w normie”, bo już u dzieci z trudnościami się nie sprawdzi, i wiele, wiele innych).
W tej książce znajdziesz wyjaśnienie fundamentów pedagogiki Montessori czyli wiele informacji o koncepcji naturalnego rozwoju dziecka oraz opis metody, która wg Jej słów stanowi “pomoc w zdobywaniu przez ludzką osobowość niezależności, środek do uwalniania ludzkiej niezależności z opresji uprzedzeń ciążących od zamierzchłych czasów na edukacji”. Kiedy będziesz ją czytać, zdziwisz się, jak bardzo aktualne są zarzuty Marii co do systemu edukacji i jak wiele tych uprzedzeń ciągle powielamy w naszych przedszkolach i szkołach, a także w wychowaniu dzieci.
Książka, która zmienia wiele. Polecam szczególnie tym, którzy poszukują w metodzie Montessori sposobu na edukację. Dla nauczycieli, rodziców, trenerów i nauczycieli prowadzących kursy Montessori po to, aby pokazać, że w pedagogice Montessori to dziecko jest w centrum, to obserwacja stanowi bazę i podstawę doboru materiałów i sposobów pracy, aby czytelnik zobaczył, co stanowi fundament i podstawy zarówno w placówkach jak i w domach.
Książka, która w przystępny sposób wyjaśnia jak dzieci się uczą, skąd wzięły się takie, a nie inne materiały rozwojowe w systemie Montessori. Znajdziesz w niej również przepięknie opisane i wyjaśnione fazy wrażliwe, które autorka nazywa otwartymi oknami dziecięcych możliwości. Jeśli zastanawiasz się, jak rozwija się dziecko, kiedy i w jaki sposób wspomagać jego rozwój, jak wspomóc dziecko z trudnościami integracji sensorycznej i czy w tym wspomoże się metoda Montessori, to w tej książce znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań. To książka, która pomaga “nie zwariować” w zalewie rad, metod i pomocy.
To specyficzna książka, bo mimo, że nie pisana przez samą Marię, to nie jest tylko interpretacją autorki. Nie jest też suchym opisem metody wraz z gotową krytyką czy zachwytami, ale pozwala czytelnikowi wyciągnąć własne wnioski. Mam wrażenie, że w niektórych momentach staje w opozycji do tego, czego uczeni są nauczyciele Montessori w Polsce. Autorka jest wieloletnim praktykiem pedagogiki Montessori i muszę przyznać, że lista i jakość badań nad metodą Montessori przeprowadzonych przez Paulę Polk Lillard jest imponująca.