Zapisz się na cykl bezpłatnych warsztatów na żywo
“Rozwijanie zmysłów (sensoryka) z Montessori w domu”
Październik 2021
W starożytnej Grecji Arystoteles wysunął teorię, że w umyśle nie ma nic, czego nie byłoby najpierw w zmysłach. Dziś również wielu wybitnych naukowców podkreśla, że dzieci potrzebują uczty dla umysłów, sensorycznych doświadczeń, które karmią umysły. Również Maria Montessori powtarzała, że „w intelekcie nie ma nic, co nie zaistniało wcześniej w zmysłach”.
Maria Montessori uważała, że kształcenie zmysłów poprzedza rozwój intelektualny. Kształcenie zmysłów dziecka rozpoczyna się od urodzenia. Przez swoje zmysły odbiera wrażenia ze świata. Około 2,5 roku wkracza w okres szczególnej wrażliwości na organizację tych wrażeń. Podobnie jak alfabet organizuje język, praca sensoryczna organizuje te wrażenia.
Maria Montessori stworzyła materiały oparte na empirycznych obserwacjach dzieci. Wyłoniła wszystkie zmysły i ustaliła, jak najlepiej może pomóc dzieciom w wyjaśnieniu i poszerzeniu ich dotychczasowych doświadczeń. Skupiła się na systemach obiektów o określonej jakości, takich jak kolor, kształt, wymiary, faktury, zapachy, smaki, dźwięki, itd… Zaczęła od przygotowania otoczenia, które umożliwiło dziecku interakcję bardzo konkretnie z materiałem lub “jakością”.
Podczas styczniowego cyklu warsztatów o edukacji matematycznej z Montessori w domu obiecałam uczestnikom również taki cykl właśnie o kształceniu zmysłów. I oto jest!
Cykl spotkań na żywo – online „Rozwijanie zmysłów (sensoryka) z Montessori w domu”.
Podczas październikowego cyklu warsztatów pokażę Ci na konkretach, jak wykorzystać materiały z zakresu kształcenia zmysłów w pedagogice Montessori, ale nie tylko. Zrozumiesz dzięki temu, dlaczego materiały rozwojowe są właśnie takie i łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o ewentualnym posiadaniu tych materiałów w domu. Dodatkowo pokażę Ci, jak w warunkach domowych, ale bez zakupionych materiałów rozwojowych, wspierać obszar sensoryczny, który jest genialnym fundamentem do innych umiejętności, jak np. do nauki pisania i czytania, do liczenia i wielu, wielu innych.
Zobaczysz również dziesiątki, jeśli nie setki, kreatywnych aktywności z wykorzystaniem materiałów takich jak: różowa wieża, brązowe schody, czerwone belki, cylindry i kolorowe walce. Jeśli uczestniczyłaś w spotkaniu na temat cylindrów, to już wiesz, że takich aktywności i pomysłów jest naprawdę dużo.
Pokażę Ci, jaki potencjał kryje się w komodzie geometrycznej i niebieskich bryłach geometrycznych, a dzięki temu łatwiej będzie Ci wspierać swoje dziecko w zagadnieniach związanych z geometrią.
Pokażę Ci również, jak materiały sensoryczne można wykorzystać w edukacji starszych dzieci (wczesnoszkolnych).


Oto szczegóły spotkań online:
DLA KOGO?
dla rodziców dzieci w wieku od 2. do 9. roku życia
KIEDY?
4 października otrzymasz dostęp do pierwszych materiałów i szczegółowy plan tego cyklu warsztatów (będziemy spotykać się raz w tygodniu o 21.00), a dla nieobecnych na platformie pojawi się nagranie spotkania wieczornego
KOSZT?
0 zł – zapisujesz się na warsztaty i potwierdzasz zapis, a potem korzystasz z ogromu inspiracji